Czarna Kotka powraca do Nowego Yorku. Poszukując swojej znajomej szybko trafia na trop Pana Brownstone’a – handlarza narkotyków, którego klienci stanowią nowojorską śmietankę towarzyską. Aktorzy, bogacze czy politycy. Wszyscy pragną oddać się rozkoszom zażywania, które nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Gdy w mieście pojawia się coraz więcej ofiar przedawkowania Czarna Kotka we współpracy z Człowiekiem-Pająkiem będzie musiała stawić czoło Brownstone’owi oraz jego tajemniczemu towarzyszowi. Cała sytuacja okaże się jednak o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się początkowo wydawać.
Komiks nie grzeszy rozpiętością. Składa się na niego 6 zeszytów, co przekłada się na 174 stron pajęczego czytadła. Ta wielkość stanowi jednak idealny kompromis ratujący czytelnika przed czającą się tuż za rogiem nudą. Historia nie aspiruje do miana demona prędkości. Opowieść toczy się z wolna zdradzając nam krok po kroku swe meandry. Kevin Smith w połowie tworzenia tej opowieści zrobił sobie 3 letnią przerwę, w trakcie której skupił się na swojej karierze reżyserskiej. I ta przerwa jest łatwo zauważalna podczas lektury. Druga jej połowa prezentuje o wiele lepszy, bardziej wysmakowany i odważniejszy kawałek fabuły stawiając cały komiks na nogi. Smith sam przyznał, że dzięki tej przerwie historia zawarta na kartach tego tytułu tylko zyskała. Nie mam porównania, ale to, co dostałem w pełni mnie satysfakcjonuje.
Zło, Które Ludzie Czynią to mocna opowieść o traumie, jej przeżywaniu i sposobach, w jaki ludzie starają się wrócić do normalności. Smith delikatnie sugeruje, że stanowi ona dla wielu moment zwrotny, definiujący ich przyszłość. Może być tak samo siłą sprawczą prowadzącą do samorozwoju jak i do zbrodni. Od każdej sytuacji, w jakiej się znajdujemy, prowadzi wiele rozwiązań. To od nas zależy, którą drogą obierzemy i czy staniemy po stronie światła, czy mroku. Bez wymówek, fałszywych oskarżeń czy przerzucania się winą.
Rysunki Dodsona są charakterystyczne, nieco bajkowe i często przesadzone. Być może historia zyskałaby, gdyby na pokładzie znalazł się inny rysownik. Jednak Dodson również nie był najgorszym wyborem. Jakkolwiek nie jest to mój ulubiony styl, to w trakcie lektury nie miał nań negatywnego wpływu. Wzrok czytelnika szybko przyzwyczaja się do jej kreskówkowego klimatu.
Tytuł ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont, które zaproponowało nam historię w twardej oprawie. Dodatkiem do komiksu jest scenariusz do 6 zeszytu autorstwa Kevina Smitha oraz posłowie od Kamila Śmiałkowskiego. Pierwszy z nich jest ciekawym sposobem na zapoznanie się z pracą komiksowego scenarzysty, drugi prezentuje całą historię w nieco szerszej perspektywie ukazując tym samym jej aktualność w kontekście obecnych wydarzeń.
Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, Które Ludzie Czynią to solidna pozycja superbohaterska z niebanalnym przekazem. Fani Człowieka-Pająka nie powinni żałować lektury zwłaszcza, że za scenariusz odpowiada Kevin Smith – prawdziwa legenda kina, która swój talent i zamiłowanie do popkultury przelewa z sukcesami także na komiksy. Jego interpretacja losów obu tytułowych postaci, ich burzliwej relacji oraz tego, jak czasami przeszłość determinuje nasze losy imponuje i zaprasza do zadumy nad poważniejszymi kwestiami, które znacznie wykraczają poza komiks super-hero. Jeżeli dodamy do tego całkiem zgrabne wydanie dostaniemy komiks, w który warto się zaopatrzyć.
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy wydawnictwu Egmont.
Jeżeli recenzja skłoniła Cię do kupna komiksu, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć najkorzystniejsza dla siebie ofertę, a oszczędzając jednocześnie wesprzesz Poważną Stronę i dołożysz swoją cegiełkę w tworzeniu materiałów wysokiej jakości.
Tytuł: Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, Które Ludzie Czynią
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 24.01.2018
Tytuł oryginalny: Spider-Man/Black Cat: The Evil That Men Do
Autor: Kevin Smith (scenarzysta), Terry Dodson (rysownik)
Liczba stron: 174
Oprawa: Miękka
Druk: Kolorowy
Seria/cykl: MARVEL CLASSIC