Stalin umiera. Naczelny wódz, dyktator i bezwzględny despota dokonał swojego żywota 5 marca 1953 roku. Jednak jeszcze zanim z jego piersi dobył się ostatni oddech, wokół łóżka już pojawili się jego najbliżsi podwładni. Gotowi nieść pomoc Kobie bezzwłocznie… Po tym, jak zwołają specjalny komitet, który zadecyduje jakich lekarzy należy wezwać do konającego wodza. Trzeba przygotować listę z najlepszymi specjalistami. No i wypadałoby także wychylić kilka głębszych tradycyjnie przy tego typu okazjach. Takie decyzje wymagają przecież czasu, a ten przyda się także, by każdy mógł sobie wziąć swój kawałek tortu i by rozstrzygnąć, kto przejmie stery nad ogromną machiną strachu – Związkiem Radzieckim.
Śmierć Stalina do dziś spowija czerwona – bo radziecka – mgła tajemnicy. Oficjalnie powód do opłakiwania przez cały Związek Radziecki, a w kuluarach – obiekt okrutnych dowcipów. Legendy jakie przez dekady narosły wokół tego wydarzenia są obecnie bardzo trudne do odsiania od faktów. Ale taki też był cały, chory komunistyczny system, który co rusz zjadał własny ogon, zapędzał sam siebie w kozi róg, a jednocześnie zmuszał setki milionów ludzi zamieszkałych po niewłaściwej stronie żelaznej kurtyny do życia w ciągłym strachu. System, w którym prawda nie miała znaczenia, a ślepe poddanie władzy stanowiło oficjalnie największą z cnót. W końcu system, w którym ludzie ginęli nagle, bez powodu i wyjaśnień. Znikali jak kamfora i często nigdy już nie dawali znaku życia. Czyż wobec tych faktów równie tajemnicza śmierć Józefa Wisarionowicza Dżugaszwiliego znanego po prostu jako Stalin nie jest skutkiem pewnej wyższej sprawiedliwości, zamierzonym ruchem z pozoru ślepej Temidy?
Temat ten, w gruncie rzeczy zaskakująco kuriozalny i okraszony sporą dawką czarnego humoru stał się fabularnym wytrychem pokazującym zepsucie i degrengoladę radzieckiej struktury władzy. Śmietanka partyjna to zbieranina charakterystycznych typów często spod ciemnej, kremlowskiej gwiazdy. Autorzy komiksu pozwolili sobie na nieco swobodniejszą interpretację zdarzeń jakie, następowały po sobie w tym krytycznym dla ZSRR momencie. Postaci zostały sportretowane w wyrazisty i oryginalny sposób, a generowane przez nie intrygi gwarantują pasjonującą i pełną zwrotów akcji lekturę. Jednak jak twórcy sami przyznali, tworzenie komiksu wcale nie wymagało od nich wysilenia wyobraźni gdyż “ona i tak nigdy nie dorównałaby wściekłemu szaleństwu Stalina i jego otoczenia”. Biorąc pod uwagę imponująco dopracowany efekt końcowy ich przedsięwzięcia pozostaje mi – nie bez odrobiny trwogi – przyklasnąć ich zdrowo rozskądkowemu podejściu do tematu.
Z komiksem jest jednak tak, że za każdą dobrą fabuła musi kryć się co najmniej równie dobra warstwa wizualna. Szczęśliwie od tej strony album nie tylko nie zawodzi, ale jeszcze bardziej dokręca śrubę. Rysunki balansujące między realizmem tła a karykaturalnością postaci są przysłowiową wisienką na torcie, obfitując w wiele świetnych rozwiązań i błyskotliwe kadrowanie. Jest to również kreska, którą szczególnie sobie upodobałem w trakcie lektury i z tym większa radością przyjąłem dodatki w postaci szkiców i niedokończonej opowieści tego samego rysownika również w podobnej, radzieckiej tematyce.
Rany – będę z wami szczery. Czytając Śmierć Stalina bawiłem się przeokrutnie. Dopracowane rysunki idealnie trafiły w mój gust estetyczny balansując między karykaturą (postacie), a rysunkiem realistycznym (architektura). Także samo wydanie robi ogromne wrażenie – czerwona, twarda okładka i niemała ilość dodatków stawiają tę pozycję bardzo wysoko w stosunku jakość/cena. Dla fanów komiksów z historycznym rodowodem lub w klimatach zimnowojennych jest to lektura wręcz obowiązkowa. Jako miłośnik historii z ogromną przyjemnością postawię tę jednotomową opowieść obok innych moich ulubionych tytułów i – jeżeli tylko starczy mi na to czasu – niewątpliwie będę jeszcze do niej wracał. To jak? Przeczytacie? No.
Jeżeli recenzja skłoniła Cię do kupna komiksu, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę, a oszczędzając jednocześnie wesprzesz Poważną Stronę i dołożysz swoją cegiełkę w tworzeniu materiałów wysokiej jakości.
Tytuł: Śmierć Stalina
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data wydania: 23.05.2018
Tytuł oryginalny: La mort de Staline – Une histoire vraie… soviétique
Autor: Fabien Nury (scenarzysta) & Thierry Robin (rysownik)
Liczba stron: 144
Oprawa: Twarda
Druk: Kolorowy
Gatunek: biograficzny, dramat, komedia