Jest rok 2042. W portugalskiej metropolii Olissipo City, stolicy rozwijającej się światowej klasy technologii, trwa pościg za wadliwym androidem. Grupa uzbrojonych ludzi i cyborgów bezskutecznie próbuje unieruchomić maszynę. Kiedy w strzelaninie, z powodu nielegalnie działających napastników, giną cywile oraz jeden z członków grupy pościgowej, do akcji wkracza policja. Od tego momentu zaczyna się wyścig z czasem – kto pierwszy dotrze do uciekającego androida i wyjaśni zagadkę usterki oraz działającej na własną rękę grupy pościgowej. Wagę sprawy podkreśla fakt, że za wydarzeniami stoi jedna z największych światowych firm rozwijających sztuczną inteligencję.
W dobie bardzo szybkiego rozwoju technologii ciężko być na bieżąco z nowinkami. Doszliśmy do tego momentu, że nosimy w kieszeni telefony, które mają o wiele większą moc przerobową niż stacjonarny komputer, który posiadaliśmy w domach 10 lat temu. Rozwoju robotyki nie sposób przy tym pominąć – nie wiem jak Wy, ale ja z lekkim niepokojem oglądam materiały z testów, w którym główną rolę odgrywają “inteligentne” roboty, początkowo przypominające fizjonomią zwierzęta, z czasem nabierających ludzkich kształtów. I kiedy jeszcze kilka lat temu mogliśmy abstrakcyjnie przekomarzać się ze znajomymi po seansie Terminatora, że roboty kiedyś przejmą panowanie nad ludzkością, tak teraz nikt już chyba nie ma wątpliwości, że może i światem nie zawładną, ale będą bliskimi, myślącymi towarzyszami naszej egzystencji.
Myślącymi… Właśnie. Cecha bardzo ludzka, nadana maszynie. A co będzie dalej? Komiks Man:Plus dzieli się swoją wizją w tej polemice. W mieście, gdzie granica pomiędzy człowiekiem, a maszyną jest na tyle cienka, że androidom zakazuje się noszenia ubrań, żeby tylko nie pomylić ich z ludźmi, mieszkańcy stawiają pytanie: gdzie się kończy, a gdzie zaczyna granica ludzkości? I czy uczucia, inteligencja i myśli są zarezerwowane tylko dla człowieka? Fakt, jest to popularne pytanie odkąd człowiek wpadł na pomysł wynalezienia autonomicznej maszyny. Ale czy teraz, kiedy jesteśmy świadkami zadziwiającego pędu technologicznego, nie powinniśmy traktować tej kwestii mniej abstrakcyjnie?
Akcja komiksu Man:Plus jest dynamiczna i porywająca. Wraz z komendant Elsą oraz jej oddziałem odkrywamy coraz więcej tajemnic stojących za zbiegłym androidem, by dopiero na samym końcu dostać odpowiedź, która wiąże wszystkie wcześniejsze wątki. Intryga poprowadzony jest zgrabnie, a w trakcie lektury nie obejdzie się również bez porządnych strzelanin.
Poruszony lejtmotyw nie należy do odkrywczych, czy wnoszących zupełnie nowe, przełomowe spojrzenie na temat egzystencji sztucznej inteligencji. Sam autor nie ukrywa się z tym faktem umieszczając na kartach komiksu nawiązania do innych tytułów czy samych twórców. Nie wybijają się one na pierwszy plan, toteż warto uważnie przyglądać się kadrom. Możemy tu dostrzec dosyć wyraźne podobieństwo do Ghost in The Shell czy Blade Runnera.
Postacie komiksu są zarysowane jedynie powierzchownie i nie dowiadujemy się zbyt wiele na temat ich motywów. Dzięki temu możemy skoncentrować się na zawiłościach fabularnych i pytaniach związanych z postacią androida. Kreska jest próbą oddania rzeczywistości, z wyraźną inspiracją autora dziełami innego rysownika komiksowego – Jean’a Giraud’a. W pieczołowicie rozrysowanych miejskich tłach widać architektoniczne wykształcenie Andre’a Lima Araujo.
Man:Plus jest to komiks od wydawnictwa Timof Comics. Format mniejszy od standardowej wielkości tytułu z kartonową okładką z usztywnieniami i komiksem na dobrej jakości papierze. Każdy rozdział opowieści otwiera cytat z książek poruszających temat rozwoju technologicznego i sztucznej inteligencji, a rozdział wieńczy strona z wirtualnego dziennika Olissipo City. Na końcu wydania znajdziemy niewielka galerię dodatków.
Opowieść graficzna Man:Plus jest zamkniętą historią poruszająca problem prawdopodobnie nie tak dalekiej przyszłości. Nie jest to historia odkrywcza, ale nie można jej zabrać tego, że ma swój świetny, przepełniony miłością do gatunku klimat. Jeżeli więc przynajmniej lubisz science fiction pokroju Blade-Runnera czy Ghost in The Shell, myślę, że ta, napełniona akcją pozycja, przypadnie Tobie do gustu. Bo jak dla mnie dobrych historii o androidach nigdy za wiele.
Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Timof Comics.
Jeżeli recenzja skłoniła Cię do kupna komiksu, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć najkorzystniejsza dla siebie ofertę, a oszczędzając jednocześnie wesprzesz Poważną Stronę i dołożysz swoją cegiełkę w tworzeniu materiałów wysokiej jakości.
Tytuł: Man:Plus
Wydawnictwo: Timof Comics
Data wydania: 05.02.2018
Tytuł oryginalny: Man:Plus
Autor: André Lima Araújo (scenariusz & rysunek)
Liczba stron: 104
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Druk: Kolorowy