982 lata po narodzinach Jezusa Eryk Rudy w wyniku zabójstwa swoich sąsiadów został zmuszony do opuszczenia rodzimej Islandii. W poszukiwaniu nowego domu wraz z bliskimi dopłynął do wybrzeży Zielonej Krainy – Grenlandii. Czas mijał, a krainę zasiedliło liczne grono osadników egzystujących pod władzą nie zawsze spokojnego Eryka. Żyli oni w zgodzie z tradycją i unikali kontaktów z chrześcijańską Europą wierząc, że mogą one przynieść im jedynie zgubę. Gdy jednak jeden z synów Eryka Rudego wrócił na wyspę odmieniony i w towarzystwie duchownego, w końcu dojdzie do nieuniknionej konfrontacji starego świata z nowym.
Komiks Eryk Rudy – Opowieść Zimowa oddaje realistycznie pewne wydarzenia z biografii Eryka Rudego. Oczywiście w sytuacji, gdy głównym tematem jest jedna z sag wikińskich, trudno mówić o prawdzie sensu stricto. W istocie mamy tu do czynienia z przeniesieniem na medium komiksowe mieszanki opowieści, legend i podań o różnym stopniu prawdopodobieństwa, nieco przekształconych przez autora po to, by tytuł trzymał spójny konstrukt fabularny. Biorąc jednak pod uwagę, że komiks został dofinansowany przez Duńską Fundację Sztuki można traktować go jako w miarę rzetelne źródło wiedzy.
Co do samej fabuły mamy tu do czynienia z historią dosyć ciężkiego kalibru. Nie stroni ona ani od przemocy, ani scen, które mogą zaszokować co bardziej wrażliwych czytelników. Søren Mosdal – autor tak fabuły jak i rysunków – nie bawi się w półśrodki i mimo dość niepozornej kreski opowieść jest wyraźnie nastawiona na dojrzałego odbiorcę. To ponura, zimna i brutalna rzeczywistość, w której starzy normanowie stają w obliczu nieuchronnych zmian i czasów krzyża.
Autor unika też moralizatorstwa i pułapki opowiadania się po którejkolwiek ze stron konfliktu, pozwalając nam samym ocenić ścierające się ze sobą racje. Fabuła skupia się oczywiście na losach tytułowego wodza – Eryka Rudego oraz jego rodu. Eryk jest tu pozbawiony całej swej legendarnej otoczki i przedstawiony jako człowiek przytłoczony problemami, z którymi nie zawsze potrafi sobie radzić. Jednocześnie jednak stanowi solidną ostoję tradycji i przez długi czas utrzymuje w ryzach swoją kolonię hołdując wartościom i wierzeniom, jakie towarzyszyły jego ludowi od wieków.
Mosdal upodobał sobie uproszczone rysunki i ascetyczną paletę kolorów, co potęguję poczucie wyalienowania zimnych krain. Dominujące chłodne barwy są co jakiś czas łamane przez czerwienie i żółcie. Z pozoru odrzucająca kreska ma jednak swój specyficzny, surowy urok wpasowując się w ton historii. Biorąc pod uwagę wartość artystyczną albumu doskonałym wyborem wydawnictwa Centrala okazał się duży format i twarda, solidna oprawa.
Eryk Rudy – Opowieść Zimowa to przede wszystkim doskonała okazja do zatopienia się w klimatach dawnych skandynawskich podań. Bez żadnych wymówek czy politycznie ugrzecznionego bełkotu. To brutalna opowieść niosąca ze sobą spory ładunek emocjonalny i interesującą interpretację losów jednego z ciekawszych wodzów przełomu pierwszego tysiąclecia naszej ery. Album stanowi też możliwość zapoznania się z twórczością Mosdala i być może zachęci was do sięgnięcia po Nastrond – tytuł kontynuujący jeden z wątków zapoczątkowanych w Eryku. Tak czy inaczej jest to pozycja godna polecenia, doskonale wydana i dająca czytelnikowi nieco interesującej wiedzy o Eryku Rudym i jego losach. Zapraszam was więc w podróż do odległych czasów. Do roku 1000 n.e.
Jeżeli recenzja skłoniła Cię do kupna komiksu, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę, a oszczędzając jednocześnie wesprzesz Poważną Stronę i dołożysz swoją cegiełkę w tworzeniu materiałów wysokiej jakości.
Tytuł: Eryk Rudy. Opowieść Zimowa
Wydawnictwo: Centrala
Data premiery: Wrzesień 2016
Autor: Søren Mosdal (scenariusz & rysunki)
Liczba stron: 135
Oprawa: Twarda
Druk: Kolorowy