W wyniku eksplozji, czwórka nastoletnich dziewczyn, zajmujących się na co dzień dostawą porannych gazet, zostaje wysłana do przyszłości. Niestety, nie wszystkim udało się dotrzeć w te samo miejsce. Zaskoczone otaczającym je “nowym” światem oraz zastałą, nowoczesną technologią, bez chwili wahania postanawiają podjąć kroki, by odnaleźć zaginioną przyjaciółkę.
Jest pierwszy dzień czerwca 2016. O godzinie 4:40 rano dorosła Erin Tieng jedzie do pracy. Jeszcze nie wie, że z pozoru zwykły dzień zostanie wywrócony do góry nogami. I to dosłownie! Na swojej drodze spotyka trójkę nastoletnich dziewczyn. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jedna z nich jest … jej młodszą wersją! Pomimo dosyć abstrakcyjnego wytłumaczenia, jakim są podróże w czasie, dorosła Erin daje się przekonać do pomocy w odszukaniu zaginionej K. J. Nie będzie łatwo, bo jak się okazuje, nie tylko one przybyły z innego czasu. A intencje pozostałych podróżników nie są im znane.
Fabuła komiksu rozkręca się i nabiera niesamowitego tempa. Zwroty akcji i ciekawe rozwiązania fabularne sprawiają, że historia zaskakuje i wciąga. Nie znajdziemy tu utartych schematów fabularnych, co czyni tę pozycję dosyć nietuzinkową na tle innych tytułów. Klimat rodem ze Stranger Things, obecny w pierwszym tomie, ustąpił miejsca klimatom opowieści science fiction o podróżach w czasie. Zastosowane zabiegi zostały dokładnie przeanalizowane przez twórcę, który nie imał się najprostszych rozwiązań. Niech przykładem na to będą komplikacje powstałe podczas “skoków” między jednym a drugim wymiarem, jakie stały się udziałem bohaterów komiksu.
Tak jak we wcześniejszym tomie, przez cały komiks towarzyszymy grupie rezolutnych dziewczyn. Pomimo niecodziennych okoliczności oraz wielu niewiadomych próbują myśleć i działać dosyć racjonalnie. Na szczęście, znajdzie się również chwila na obserwowanie ich oszołomienia technologią XXI wieku. Postacie drugoplanowe zostały przedstawione w równie ciekawy sposób i mają sporo miejsca dla siebie, by uraczyć nas feerią dopracowanych charakterów. Jednym z głównych atutów tytułu jest niejednoznaczność bohaterów drugiego planu. Ich intencje względem Paper Girls aż do końca będą stanowiły dla czytelnika intrygującą tajemnicę.
Tyle w kwestii fabuły. Jak natomiast mowa o komiksie to nie sposób pominąć jego warstwy wizualnej. W wypadku serii tego typu częstokroć mamy do czynienia ze stałym składem twórców trzymającym równy poziom na przestrzeni wielu tomów i tak jest też w wypadku Paper Girls. Pastelowe, delikatnie różniące się od pierwszego tomu kolory są nieodmiennie utrzymane w bardzo zbliżonej tonacji, a ładna, charakterystyczna kreska cieszy oczy jednocześnie daje czytelnikowi wrażenie, że coś “wisi w powietrzu”. Niejednokrotnie pojawiają się pojedynczo kontrastowe barwy, które mają podkreślić elementy z obcych krain.
Za wydanie komiksu odpowiada wydawnictwo Non Stop Comics. W porównaniu do wcześniejszego tomu Paper Girls Tom 2 stoi na równie wysokim poziomie. Miękka, matowa okładka, bardzo dobre tłumaczenie oraz wysokiej klasy druk dumnie zdobią biblioteczkę czytelnika. Chciałabym tu także zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt, który nie dotyczy jedynie tego tytułu, ale komiksów tego wydawnictwa w ogóle. Ogromnym atutem są zbliżone formaty różnych pozycji przez nich wydawanych, dzięki czemu półka z wydaniami od Non Stop Comics wygląda bardzo schludnie i estetycznie. Małym minusem tego tomu jest uboga galeria dodatków, ograniczająca się do okładek poszczególnych zeszytów zawartych w zestawieniu i krótkie bio twórców mieszczące się zaledwie na jednej stronie. Ten tytuł aż krzyczy o nieco więcej.
W trakcie lektury Paper Girls Tom 2 odniosłam wrażenie, że jest to idealna pozycja dla miłośników science fiction pokroju serialu Stranger Things lub filmu Looper. Historia przeplatana wątkami obyczajowymi sprawia, że lektura jest bardzo świeża, przyjemna i nadzwyczaj wciągająca. A co najważniejsze – bardzo zaskakująca! Paper Girls zdecydowanie zaskarbiły sobie we mnie wiernego czytelnika i ze zniecierpliwieniem czekam na kolejne przygody dziewczyn od porannych gazet.
Tych, którzy chcieliby zapoznać się z recenzjami pozostałych tomów, zapraszam do lektury.
Jeżeli recenzja skłoniła Cię do kupna komiksu, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć najkorzystniejsza dla siebie ofertę, a oszczędzając jednocześnie wesprzesz Poważną Stronę i dołożysz swoją cegiełkę w tworzeniu materiałów wysokiej jakości.
Tytuł: Paper Girls Tom 2
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data wydania: 17.01.2018
Tytuł oryginalny: Paper Girls Volume 2
Autor: Brian K. Vaughan (scenariusz), Cliff Chiang (rysunek)
Liczba stron: 128
Oprawa: Miękka
Druk: Kolorowy
Gatunek: obyczajowy, science fiction
1 Skomentuj
[…] Gizmo z Poważnej strony zwróciła uwagę, że półka z naszymi wydaniami wygląda bardzo schludnie i estetycznie, a poza tym: W trakcie lektury Paper Girls Tom 2 odniosłam wrażenie, że jest to idealna pozycja dla miłośników science fiction pokroju serialu Stranger Things lub filmu Looper. Historia przeplatana wątkami obyczajowymi sprawia, że lektura jest bardzo świeża, przyjemna i nadzwyczaj wciągająca. A co najważniejsze – bardzo zaskakująca! Ciąg dalszy tutaj. […]