Szkoła Xaviera nie przypomina już naiwnej grupy młodych mutantów. Profesor już dawno opuścił mury ośrodka, a jego obowiązki przejął wciąż nie do końca czujący nowej roli Cyclops. Może jednak liczyć na wsparcie kilku starych znajomych oraz… Emmy Frost, która postanowiła przejść na jasną stronę. To w jej ramionach Scott znalazł ukojenie po śmierci Jean Grey i powoli składa do kupy wszystko to, co w wyniku tych traumatycznych wydarzeń rozleciało się na miliony części. Oby jednak miał gdzieś w kieszeni swojego obcisłego kostiumu tubkę z super-glue bo czasu na pozbieranie się nie ma zbyt dużo. Świat obiega informacja o lekarstwie mogącym cofnąć efekty mutacji. Może to być mało wyrafinowany podstęp któregoś z odwiecznych wrogów X-Menów, ale gdyby okazało się to prawdą, konsekwencje mogłyby być jeszcze gorsze. Czy szkoła mutantów będzie potrafiła przetrwać nieuchronny wstrząs? I jak w całej sytuacji odnajdzie się powracająca do składu Kitty Pryde?
Twórca scenariusza Joss Wheldon jest fanom Marvela dobrze znany. Kojarzymy go głównie z produkcji kinowych i telewizyjnych. Najistotniejsze to Avengers, Avengers: Czas Ultrona, Dom w Głębi Lasu oraz seria Agenci T.A.R.C.Z.Y.. W tworzeniu komiksu wsparł go rysownik John Cassaday, który – uwaga spoiler – za tę historię został nagrodzony komiksowym odpowiednikiem Oscara – Nagrodą Eisnera – w roku 2005 i 2006. Panowie w trakcie prac nad tytułem zaliczyli kilka tarć z Marvelem, gdy okazało się, że nie będą w stanie dotrzymać umówionych terminów wydawniczych. Ostatecznie jednak dla dobra całkiem nieźle przyjętej serii wydawnictwo dało im nieco więcej swobody, a ta zaprocentowała jedną z ciekawszych opowieści o mutantach.
To co dodaje tej historii skrzydeł to ograniczenie ilości bohaterów. Seria X-Men różnorodnością stoi i przez dekady w szkole Xaviera postaci narosło niczym mrówków. Ta ogromna paleta indywidualności ma swój urok, ale także jeden poważny minus. Mutanci musieli dzielić między siebie uwagę czytelnika i w konsekwencji na każdego przypadła śmiesznie mała ilość czasu. Nie było tu miejsca na pogłębione rysy psychologiczne bohaterów i bardziej rozbudowane relacje. Scenariuszowe klasyki w stylu “ten go nienawidzi”, “tamta się w nim podkochuje”, a “tamten przybył z przyszłości” były na porządku dziennym.
Wheldon zdawał sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu może być zmniejszenie składu, który dzięki temu stał by się bliższy odbiorcy, a wzajemne interakcje między X-Menami przybiorą na sile. Swój pomysł wcielił w życie, ale by całość miała ręce i nogi potrzebny był jeszcze scenariusz. W pierwszym tomie Astonishing X-Men zaobserwujemy jego charakterystyczny, filmowy styl tworzenia fabuły.
Serii najwidoczniej wyszło to na dobre, gdyż doczekała się nagrody Eisnera w roku 2006 w kategorii Najlepsza Seria Kontynuowana. Biorąc to pod uwagę próba przeniesienia tej historii na srebrny ekran nie wywołałaby u mnie większego zdziwienia. Spotka nas tu kilka zaskakujących zwrotów akcji, epickich scen konfrontacji i nawet jeden znaczący powrót. Na pierwszy plan wychodzą tu jednak mroczne sekrety z przeszłości i rozterki moralne, o jakie wcześniej trudno nam było posądzać naszych bohaterów. Autor nie sili się tu na zbędne moralizatorstwo czy wciskanie nam na siłę filozoficznych wywodów ale pozwala sobie ukradkiem przemycić nieco głębszych treści. Nie twierdzę, że taki układ jest spoko. Jednak tak jak czasami potrzebujemy iść do kina na solidną sieczkę, tak też czasami przychodzi moment na odrobinę mniej wydumana lekturę. Ot po prostu. Wheldon stawia.
Astonishing X-Men to mocna i wciągająca pozycja superbohaterska, którą czyta się całkiem lekko. Pomimo, że scenariuszowi Wheldona daleko do Szekspira, to ma on kilka solidnych punktów, które czynią tę pozycję godną zapamiętania i postawienia na półce. Decyzję o zakupie na pewno ułatwia również porządne wydanie w twardej oprawie oraz fakt, że komiks spotkał się z dużym uznaniem na zachodzie. A podobno Polska to już prawie zachód, więc pora i na nas.
Jeżeli recenzja skłoniła Cię do kupna komiksu, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć najkorzystniejsza dla siebie ofertę, a oszczędzając jednocześnie wesprzesz Poważną Stronę i dołożysz swoją cegiełkę w tworzeniu materiałów wysokiej jakości.
Tytuł: Astonishing X-Men. Tom 1
Wydawnictwo: Mucha Comics
Data premiery: 18.09.2018
Tytuł oryginalny: Astonishing X-Men
Autor: Joss Whedon (scenariusz), John Cassaday (rysunki)
Liczba stron: 304
Oprawa: Twarda
Druk: Kolorowy