Gdybyśmy mieli wymieniać najbardziej rozpoznawalnych bohaterów w dorobku komiksu polskiego to obok Kapitana Żbika, Kajko i Kokosza oraz Tytusa, Romka i Atomka niewątpliwie znalazłoby się miejsce dla niepozornego Jeża Jerzego. Ten klasyk zadebiutował w Polsce dosyć późno, bo w latach 90’tych XX wieku dzięki wysiłkom duetu Leśniak-Skarżycki i z marszu stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych pozycji rodzimego rynku wydawniczego. Po nieco przydługiej nieobecności przyszedł czas na triumfalny powrót w glorii i chwale pod postacią wydania zbiorowego jego przygód.
Jerzy to skejt, pijaczyna, który dysponuje niebagatelnym talentem do pakowania się w kłopoty. A to nadepnie na odcisk dresom, a to skinheadzi postanowią – nieskutecznie – przetrzepać mu kolczasty tyłek albo też stanie się ofiarą wrednych działań równie wrednego kierowcy autobusu. Słowem zawsze znajdzie się tam, gdzie znajdować się nie powinien, ale jakimś cudem nieustannie ląduje na czterech łapach (i z butelką przy ustach).
Na tom 1 dzieł zebranych Jeża Jerzego składają się zeszyty “Nie dla dzieci”, „Wróg Publiczny” oraz „Egzorcysta”. Dwa pierwsze to zebrane krótkie historyjki, zazwyczaj jedno lub dwu stronicowe fabułki z zabawnym morałem. Ostatni to już dłuższa opowieść z kolczastym w roli głównej. Do mnie najbardziej trafia pierwsza opcja – dzięki niej Jerzy dobrze spisuje się w formie przerywnika lub lektury z tak zwanego doskoku. W dłuższej odsłonie odczuwałem delikatne znużenie formułą i ciężarem humoru.
Jerzy to momentami dosyć ostra satyra na tematy społeczne i polityczne. Jest przy tym nieco nie w czasie, gdyż dotyczy kwestii istotnych w momencie publikacji, co miało miejsce blisko dwie dekady temu. Nazwałbym go odrobinę odjechaną kapsułą czasu, która wielu czytelnikom pozwoli wrócić do tamtych realiów. Raczej nie ma co liczyć na podróż sentymentalną, ale bez wątpienia będzie ona tak samo mocna, jak w dniu premiery. Nie jest to również lektura dla młodszego odbiorcy lub osób nie trawiących kloacznego humoru, zazwyczaj niewysokich lotów. Co prawda twórcy przygód Jerzego z czasem pokusili się o stworzenie wersji skierowanej do dzieci, jednak w tym wydaniu nie ma co liczyć na taryfę ulgową. To porządna lektura 18+ , a nie żadne pitu pitu.
Pewnie dla znacznej ilości czytelników nie ma to większego znaczenia, ale fakt, że format Jeża Jerzego odpowiada idealnie temu prezentowanemu przez Tymka i Mistrza – drugiej serii tych samych autorów skierowanej jednak do najmłodszych, wydawanej również przez wydawnictwo Kultura Gniewu – ucieszy komiksowych pedantów mojego pokroju. Mamy w tym wypadku również ten sam, wysokiej jakości papier offsetowy i solidną twardą, matową okładkę. Cud, miód i orzeszki chciałoby się powiedzieć. I jak tu nie szanować Kultury Gniewu?
Jeża Jerzego można wrzucić do kategorii komiksów, które z miejsca kocha lub się ich nienawidzi. Duet Leśniak-Skarżycki stworzył dzieło, które polaryzuje miłośników komiksu na tych, którzy uwielbiają kreskę i sposób prowadzenia przez nich fabuły i na tych, którzy szczerze jej nie trawią. Myślę, że Ci pierwsi są jednak w znacznej większości i sam mogę zaliczyć się do grona miłośników tej zasadniczo niepoprawnej politycznie twórczości. Począwszy od charakterystycznego stylu rysunków, a na inteligentnym interpretowaniu i wykorzystywaniu stereotypów kończąc. Nie jest to komiks, który poleciłbym swojemu dziecku, ale ja na razie dzieci nie mam – więc polecam wam zapoznać się po raz pierwszy, lub wtóry, z przygodami tego zapchlonego popaprańca z dowcipem ostrzejszym od jego kolców. Jerzy ciągle ma w sobie to coś. I nie mam na myśli promili. No, nie tylko…
Komiks tylko dla dorosłych czytelników.
Jeżeli recenzja skłoniła Cię do kupna komiksu, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę, a oszczędzając jednocześnie wesprzesz Poważną Stronę i dołożysz swoją cegiełkę w tworzeniu materiałów wysokiej jakości.
Tytuł: Jeż Jerzy. Dzieła zebrane Tom 1
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 13.09.2018
Autor: Rafał Skarżycki (scenariusz), Tomasz Leśniak (rysunki)
Liczba stron: 200
Oprawa: Twarda
Druk: Kolorowy